Latest news
Jubileusz prof. Chmielniaka
Jubileusz 45 lecia pracy naukowej Prof. dr hab. inż. Tadeusz CHMIELNIAK czł. koresp. PAN, m. dr h. c.
W dniu 2 lipca 2012 r w hotelu Elbrus w Szczyrku odbyło się uroczyste seminarium pt. Stan obecny i perspektywy badań naukowych w energetyce poświęcone 45 leciu pracy naukowej Prof. zw. dr hab. inż. Tadeusza Chmielniaka czł. koresp. PAN, m. dr h. c. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Uczelni z JM Rektorem Politechniki Śląskiej prof. Andrzejem Karbownikiem, przedstawiciele uczelni technicznych, PAN, instytutów badawczych i placówek naukowych a także przedstawiciele koncernów energetycznych, elektrowni, firm i przedsiębiorstw branży energetycznej .
Uroczystość otworzył Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Prof. Janusz Kotowicz, a następnie głos zabrał JM Rektor Politechniki Śląskiej Prof. Andrzej Karbownik, który charakteryzując działalność Jubilata podkreślił jego olbrzymi wkład w rozwój dyscypliny naukowej energetyka ,a także wielkie zasługi dla macierzystej Uczelni. Działalność naukową i dydaktyczną Prof. T. Chmielniaka przedstawił w swoim wystąpieniu Prof. Andrzej Rusin
Prof. Tadeusz Chmielniak ukończył studia na Wydziale Mechanicznym –Energetycznym Politechniki Śląskiej. Z tym też Wydziałem i Uczelnią związał całe swe życie zawodowe. Tutaj uzyskał stopień doktora nauk technicznych , doktora habilitowanego oraz tytuły naukowe profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego. Przez 27 lat kierował Instytutem Maszyn i Urządzeń Energetycznych , był dziekanem Wydziału i Rektorem Politechniki Śląskiej. Tę wielką aktywność organizacyjną Profesor znakomicie łączy z działalnością naukową i dydaktyczną.
Cechą charakterystyczną działalności naukowej Profesora T. Chmielniaka jest interdyscyplinarność i wszechstronność zainteresowań oraz twórcze łączenie badań podstawowych z praktycznym zastosowaniem ich wyników. Jest Autorem licznych monografii i artykułów naukowych z mechaniki płynów, maszyn przepływowych i technologii energetycznych, a także Autorem wielu patentów. Zorganizował wiele krajowych i międzynarodowych Konferencji, Seminariów oraz Szkół naukowych. Efektywna była i jest także współpraca Profesora i Jego współpracowników z instytucjami zagranicznymi
Jego prace przyniosły Mu uznanie zarówno w środowiskach naukowych jak i przemysłowych. Wyrazem tego jest wybór na członka korespondenta PAN, członka Centralnej Komisji ds. Stopni Naukowych i Tytułów Naukowych, a także szereg innych wyróżnień naukowych i przemysłowych.
Wielkie zasługi ma Pan Profesor w zakresie kształcenia kadry naukowej i organizacji zespołów badawczych. Wypromował 25 doktorów nauk technicznych, opracował i kierował wieloma ważnymi dla polskiej energetyki projektami badawczymi. Aktualnie jest kierownikiem Zadania 1 Projektu strategicznego Zaawansowane Technologie Pozyskiwania Energii, w którego realizacji biorą udział zespoły badawcze wielu uczelni, instytutów badawczych oraz jednostek przemysłowych.
Wyrazem uznania dla aktywności prof. T. Chmielniaka w zakresie współpracy naukowej między uczelniami było przyznanie Mu w 2009 r. godności Doktora Honoris Causa przez Politechnikę Częstochowską .Nadanie w maju ubiegłego roku przez macierzystą Uczelnię Politechnikę Śląską Profesorowi Tadeuszowi Chmielnikowi tytułu Doktora Honoris Causa było dowodem ogromnego uznania całej społeczności akademickiej naszej Uczelni dla Jego osiągnięć.
W dalszej części seminarium referaty wygłosili:
- prof. dr hab. inż. Janusz Lewandowski (Politechnika Warszawska): Energetyka bez emisji CO2 - wyzwania dla nauki
- mgr inż. Henryk Tymowski (Tauron Wytwarzanie): Plany inwestycyjne koncernu TAURON Wytwarzanie
- prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak (Politechnika Częstochowska): Niezwykłość fluidyzacji
- prof. dr hab. inż. Jan Taler (Politechnika Krakowska): Budowa i eksploatacja współczesnych kotłów parowych
- prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz (IMP PAN Gdańsk): Stan obecny i perspektywy rozwoju energetyki odnawialnej
W części dyskusyjnej, w której przedstawiciele nauki i przemysłu gratulując jubileuszu i podkreślając osiągnięcia Prof. T. Chmielniaka wskazywali równocześnie na wyzwania stojące dzisiaj i w najbliższej przyszłości przed polską energetyką a tym samym i przed ośrodkami naukowymi.
Seminarium podsumował Jubilat , który w swoim wystąpieniu zatytułowanym: „Konieczność wielodyscyplinarnych badań dla rozwiązywania obecnych i przyszłych problemów energetycznych” nakreślił szeroki program dalszych niezbędnych badań w zakresie szeroko rozumianej energetyki.
Andrzej Rusin